Metin Burak KINACILAR

HDR Fotoğrafçılık nedir ve nasıl yapılır?

Selamlar Herkese..

HDR NEDİR NASIL ÇEKİLMESİ GEREKİR NASIL DÜZENLEMEK GEREKİR ?
Öncellikle HDR kelimesi  nereden gelmektedir? High Dynamic Range İngilizce terimin baş harflerinden oluşan güzel bir fotoğraf tekniğidir.

Anlam olarak yüksek dinamik aralığı ifadesine karşılık gelir. Bu teknik göze bambaşka bir bir görüntü verdiğinden aslında tüm fotoğrafçılar tarafından denenen tabiki doğallığı arayanların hemen terk ettiği bir tekniktir.

Doğallık kavramı tartışılabilir ama bu teknik ile gözle görülen ışıklı ve karanlık bölgelerin aydınlanması sağlanır. Bu tür tekniği uygulamak için tavsiye olarak eski yapılar, eski deniz araçları, tarihi eserleri ve hava koşulları olarak kapalı havalar yağmurdan sonraki zamanları yakalamaya çalışınız. Ancak modelli çekimlerde tavsiye edilmemektedir.

Hdr yapacağımız fotoğrafta hareket eden objeler olmamalıdır. Sert güneş ışığında fotoğrafımız HeDeR olabilir

Uygulama açısından öncelikle üstteki paylaşımdan da anlaşılacağı üzere 3lü pozlama gerekmektedir. Tabi ki sınır 3 olmayabilir 5 veya 7 gibi pozlama değerleri de verilerek birleşim yapılabilir.

Örneğin: En uygun aralıklar -2 , 0 +2 veya -1, 0 , +1 gibi değerlerdir.

Tabi ki makinenizin elverdiği ölçüde -5 -4 -3 -2 -1 0 +1 +2 +3 +4 +5 gibi değerlerden de (Bracket kontrol) pozlama yapılıp birleşim yapılabilir. Tabi ki fotoğrafın nasıl göründüğü de önemlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise noise gibi başa bela bir husus olduğundan ISO değerimizin en düşük düzeylerde tutmamızdır.

hdr01

Öncelikle bu teknik için tüm makineler kullanılabilir önemli olan -/+ pozlama yapabilen makineler olmasıdır. Fotoğrafımızı çekerken makinemizin sabit olması daha iyi sonuçlar elde edilmesine neden olur çünkü 3’lü pozlamalarda pozlananın kaymaması yani 3 pozunda aynı olması gerekmektedir. Aksi halde fotoğrafımız net olmaktan çıkar. Genellikle titreşimi önleme adına tripod kullanılması daha uygundur.

2

+ Makinamızın pozlama çubuğunu -1 0 +1 moduna alarak gerekli normal pozlama değerine ayarlayıp çekime başlayalım -1 pozlama karanlık çıkacak (0) pozlama normal ve (+1) pozlama daha açık çıkacaktır. (Önemli bilgi olarak fotoğraflarınızı JPEG çekiniz) bu 3 pozu kullanacağınız programa atarak (-ki Photomatix bu konuda bayağı ileri düzeydedir) sırası ile koyu pozlamadan açık pozlamaya doğru programa alıyoruz, gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra yapmasını sağlıyoruz. ilk çıkan varsayılan fotoğrafta ayarlama yapacaksak sol kısımdaki ayarlama menülerinden(-ki bir çoğu Photoshoptan tanıdığınız ayarlamalar) ile fotoğrafımızı oluşturuyoruz.

Adsız

Photomatix’deki menülerin anlamı ise

  • Strenght : HDR’nin gücünü ve ana kontrastını ayarlamak için kullanılır.
  • Color Stauration: RGB Renk doygunluğunu ayarlama
  • Light Smoothing : Işık sapmalarını yumuşatma. ( keskinliğede etki edecektir unutmayalım)
  • Luminosity : Ana ışık şiddetini ayarlama, gölge kısımları dengeleme
  • Micro-contrast : Detayları vurgulamak için kontrastı ayarlama
  • Micro Smoothing : HDR esnasında oluşan noise’ları düzenleme ve detayları dengeleme
  • White Clip : Beyaz kırpma , beyaz dengesini düzenleme
  • Black Clip : Siyah kırpma, siyah dengesini düzenleme

Kayıt ederken size tavsiyem TIFF format ile kayıt ettikten sonra Photoshop ile gerekli son ayarlamanızı yapmanız. Çünkü fotoğrafınızda herhangi kayıp yaşanmaması adına..

+Soru olarak Tek kare (RAW) fotoğraftan hdr yapılabilir mi ? Yapılabilir ama en iyi sonucu 3lü pozlamalardan JPEG vermektedir. Tek kare Raw fotoğrafı da birleştirme programlarına atarak da ayarlamalar yapılabilir. Ayrıca Nik Collections programlarında HDR yapmanıza yarayan mödül olmakla tek karede de yapılabilir. Ancak en iyi kalite 3 ve çoklu karelerden elde edilmektedir.

Özet olarak:
1- Gerekli enstantane , İso, diyafram gibi ayarlamaları yapıp sonrasında manuel pozlamaya almak nedeni ise yeniden AF motoru çalışması diğer pozlamaları etkileme riski vardır.Daha sonra 3,5 ,7 ve 9lu pozlamayapmak

2- Makinamızı sabitlemek ( tripod gibi..), titreşimi sıfıra indirme adına uzaktan kumanda ve kablolu kumanda

3- İso değerlerine dikkat etmek

4- Birleştirme programlarında deneyerek uzmanlaşmak ve video paylaşım sitelerinden ilgili videoları izleyerek deneyim kazanmak..

5- Photoshop’ta ilgili noise giderici programlara sahip olmak..

Konu hakkında fotoğraf paylaşım sitelerinden bolca örnek görebilir ve kıyaslama yapabilirsiniz..

Işığınız bol olsun..