Metin Burak KINACILAR

Uzun pozlama nedir? Nasıl çekilir?

Selamlar herkese..
Uzun pozlama yani İngilizce tabiri ile “long exposure” tanım itibariyle Uzun pozlama benzer bir şekilde karanlık bir ortamda bir nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılmasıdır. Ya da aslında uzun pozlanmış fotoğraflarda gördüğümüz üzere hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin, uzun pozlanarak mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı olarak da ifade edebiliriz.

kursunlu

Uzun pozlama tekniğini gece çekimlerinde kullanılması daha uygun olacaktır. Ancak illa gece olması önemli değildir gündüz de uzun pozlama yapabilirsiniz.

Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi enstantane hızıdır. Enstantane hızlarını 30sn ile 1/8000 aralığında ele alırsak (detaylarını enstantane hızı yazısında ayrıntılı bulabilirsiniz) uzun pozlama aşamasına gelmiş ve artık ışığın azaldığı elde çekim sınırı genel olarak 1/15 gibi ifade edilmektedir.

Uzun pozlama (long exposure) nedir sorusunun cevabını verebilmek için pozlama süresine yani enstantane hızına ve enstantane hızının fotoğrafı nasıl etkilediğine bakmamız gerekecektir.

ayderim

-Uzun pozlama insan gözünün göremeyeceği yani ateşin izi suyun ruhlaştırılması ve/veya araçlarının sadece farlarının ip gibi uzaması şeklinde ortaya çıkar. Çok beğenilen bir yöntem olup tüm fotoğrafçılar arasında favori çekim tekniğinden biridir.

Şahsen benim özel ilgi gösterdiğim bir alandır.- Ancak bu tip fotoğraflar elde etmek için, DSLR makinanızı ve ışığı iyi okunması gerekmektedir.

-Mutlak şekilde gerekli olan aletlerin başında tripod (3ayak) ve var ise kumanda ( yok ise saniye üzerinden pozlama) gerekmektedir. Makinanın sarsılmalara karşı korumak gerekmektedir. Ayrıca bu tip çekimlerde makine üzerindeki IS (Canon) ve/veya VR (Nikon) titreme özelliğinin kapalı tutulması gerekmektedir.
-Son olarak gündüz nehir, akarsu yada deniz çekimlerinde uzun pozlama uygulanması yapılacak ise ND filtre gerekmektedir. Çünkü 10 – 20 – 30 saniye gibi makinayı ışığa teslim edecek durumlarda ISO’nun en kısık seviyeye getirilmesi Diyaframin ise mümkün oldukca F11-16 üzeri tutulması gerekmektedir. Nd filtreler ise makinaya güneş gözlüğü gibi etki yaratmaktadır.

13653225_220940564971874_2776747343549162065_o

Uzun Pozlama Çekimler için Bazı Önemli İpuçları

 1. Öncelikle bulanık olabilecek bir uzun pozlamanın önüne geçmek ve görüntüyü sabitlemek için mutlaka tripod kullanmalısınız. Veya makinanızı sabitlemeniz gerekmektedir.
  2. Deklanşöre basmak ve çekimi yapmak için mutlaka uzaktan kumanda kullanın. Böylelikle elinizle yaratacağınız titreşimin önüne geçmiş olursunuz. Genel olarak 2 veya 10 saniye gecikmeli çekim moduna alarak titreşimleri sıfıra indirebilirsiniz.
  3. Işığı tutmak için filtreler kullanın. Özellikle Neutral Density fitreler (ND) farklı stoplarda ışığı azaltmaktadırlar. (Gece yapılan uzun pozlamalarda ise nd filteye gerek yoktur.
  4. Uzun pozlama yaparken F değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın. ISO’yu minimum seviyede tutmaya çalışın.
  5. 30 saniye ve üstü uzun pozlamalar için “Bulb” modu kullanın. “B” Bulb mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz. Bazı makinalarda M modunda 30″ saniyeden sonra ki alan B modudur.
  6. Pozlama ne kadar uzun olursa fotoğrafta o kadar gürültü (NOİSE) ortaya çıkacaktır. Gürültüyü azaltmak için RAW (ham) formatta çekim yapın. Böylelikle Lightroom ve Adobe Camera Raw gibi programlarda çektiğiniz RAW format fotoğrafı işleyerek gürültüyü en aza indirebilirsiniz.
  7. Mutlaka hava kararmadan önce çekim yapacağınız noktada konuşlanmaya çalışın. Böylelikle karanlığa doğru kadrajınızı ayarlamak yerine hava kararmadan önce fotoğrafını çekeceğiniz alanı doğru bir açıyla görmüş olursunuz.
  8. Ve çekim esnasında titreşim yaratmaması ve çektiğimiz karelerde netlik kaybına yol açmaması için IS ve/veya VR (Vibration Reduction) titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.

13475132_205870966478834_1019146160484177941_o

İhtiyaç olan ekipmanları aşağıda sıralamak lazım:
* Tripod: Yanınızda mutlaka olmalıdır. Tripodsuz çekim yapmayı bence aklınızdan bile geçirmeyin.
* Mutlaka iyi bir ND FİLTRE alınması şartı vardır. Aksi halde tüm emekleriniz heba olabilir.
Geniş açı ve/veya Telephoto lens: Ekipman olarak elinizde varsa ikisini de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Merak etmeyin elinizdeki kit lensleriyle bile güzel kareler çekebilirsiniz. (Örneğin 18/55 – 18/135 gibi)
Kablolu yada kablosuz kumanda: Kumandanız yoksa zamanlayıcı ayarlayıp gecikmeli çekim yapabilirsiniz. Aksi takdirde çekim sırasındaki deklanşöre basarken bile yarattığınız titreşim fotoğraflarınıza etki edecektir. * Batarya: Bataryanızı mutlaka kontrol edin. Dolu değilse doldurun veya yanınıza yedek batarya alın.
Hafıza kartı : Batarya gibi hafıza kartınızıda kontrol etmenizde yarar var. Yedekli gitmek veya boş bir sd kartla çekime gitmenizde fayda var.

2

Son olarak çekim yaparken mutlaka kadrajını iyi ayarlamanız makinanızı ND filtre takmadan ilk önce AF açık pozisyonda netleme yaptıktan sonra sırasıyla MF moduna almanız ND filtreyi takmanız ve yerin durumu ışığın etkisine göre pozlama sürenizi belirlemeniz gerekmektedir.

1

Işığınız bol olsun..